تبلیغات
سلام شیعه - امام زمان در روایات اهل سنت
"أین المظطرّ الّذی یُجاب إذا دُعی " خوش آمدید" سلام شیعه "

حضرت مهدى (عج) در روایات اهل سنت‏

محدثان بزرگ اهل سنت در كتابهاى خود بطور فراوان روایات مربوط به حضرت مهدى (عج) را از پیامبر اكرم (ص) نقل كرده‏اند؛ بعضى از این روایات در مورد نسب آن حضرت و بعضى در مورد شیوه حكومتدارى و عدالت‏گسترى اوست و بعضى دیگر در مورد علایم و حوادث قبل از ظهور و غیر اینها از مسایل مربوط به آن حضرت است. در اینجا به ذكر چند نمونه از آن روایات مى‏پردازیم.

ابو سعید خدرى مى‏گوید: پیامبر (ص) فرمود:

 «مهدى از من است. او داراى پیشانى باز، روشن و بینى كشیده‏اى است، زمین را پر از عدل و داد مى‏كند آن سان كه از ظلم و ستم پر شده است، هفت سال فرمانروایى مى‏كند.(سنن ابی داوود با حواشی محمد محی الدین عبد الحمید،ج4،ص107)

همو نقل مى‏كند كه پیامبر فرمود:

شما را به «مهدى» (عج) مژده دهم. او در حال اختلاف مردم و (وقوع) زلزله‏ها، در میان امّتم برانگیخته مى‏شود، زمین را از عدل و داد پر مى‏كند آن‏گونه كه از ظلم و جور پر شده است.

ساكنان آسمان و زمین از او خشنود مى‏شوند، ثروت را بطور صحیح تقسیم مى‏كند. مردى گفت: منظور چیست؟ حضرت فرمود: (یعنى) بطور مساوى میان مردم تقسیم مى‏كند .... (مسند احمد حنبل ،ج 3،ص37)

نیز همو مى‏گوید: ترسیدیم بعد از پیامبر (ص) گرفتارى و مشكلاتى داشته باشیم، از این رو از پیامبر (ص) سؤال كردیم. او فرمود:

در میان امّتم «مهدى» خواهد بود كه خروج مى‏كند و پنج یا هفت یا نه سال (تردید از راوى است) زندگى مى‏كند ... سپس فرمود: مرد نیازمند نزد مهدى مى‏آید و مى‏گوید: اى مهدى، با عطایت بى‏نیازم كن. پس مهدى آن قدر مال و ثروت در دامنش مى‏ریزد كه بتواند با خودش ببرد.» (سنن ترمزی،ج3،ص343)

محمد بن حنفیه از پیامبر (ص) چنین نقل مى‏كند:

مهدى از ما اهل بیت است، خداوند كار او را در یك شب اصلاح مى‏كند. (سنن ابن ماجه با حواشی محمد فؤاد عبد الباقی ،ج2،ص1367)

عبدالله زبیدى مى‏گوید پیامبر (ص) فرمود:

مردمى از مشرق زمین خروج مى‏كنند و زمینه را براى (حكومت) مهدى (عج) آماده می‏نمایند.(همان ص1368)

ابى سلمه، (چوپان شتران پیامبر) می‏گوید: از پیامبر (ص) شنیدم كه فرمود:

شبى كه خداوند مرا در آسمانها سیر داد، به من فرمود: ... اى محمد، من تو و على، فاطمه، حسن، حسین و امامان از فرزندان او را، از نور خود آفریدم ... سپس فرمود: به طرف راست عرش توجه كن كه من متوجه آن ناحیه شدم، ناگهان دیدم على، فاطمه، حسن، حسین و فرزندان او تا مهدى را كه در میان انبوهى از نور ایستاده و نماز می گزارند و مهدى در وسط آنها بود، انگار ستاره درخشانى است. خداوند فرمود: اى محمد، آنان حجتهاى منند و از میان عترتت، مهدى انتقام گیرنده است. سوگند به عزت و جلالم، او حجت اولیایم و انتقام گیرنده از دشمنانم است.(المهدی الموعود المنتظر ،ج1،ص91-92).اهل سنت تنها باما در تولد حضرت ولی عصر اختلاف دارند شیعه قائل است كه امام زمان در پس پرده غیبت به سر می برد اما اهل سنت می گویند كه امام زمان هنوز متولد نشده است اما به آنها باید گفت با روایاتی كه امامان را در 12 معصوم خلاصه كرده وامام مهدی(عج) را نهمین فرزند امام حسین می داند،چه می كنید.
طبقه بندی: امام زمان از نظر اهل سنت، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 26 بهمن 1389 | توسط : نصیری | نظرات()