تبلیغات
سلام شیعه - اهل بیت مشتاق دیدار مهدی(عج)
"أین المظطرّ الّذی یُجاب إذا دُعی " خوش آمدید" سلام شیعه "

             

 

 

بدون شک همۀ کسانی که آن حضرت را می شناسند، خواهان ارتباط چهره به چهره با حضرتش هستند. از جمله اولیای الهی که همیشه خواهان دیدار امام عصر(ع) و طالب وصال آن حضرت بوده‌اند. به برخی از این درخواست‌های شورانگیز توجه کنید:

پیامبر رحمت، حضرت محمد مصطفی(ص) از دیدار انوار ائمه اطهار(ع) در شب معراج خبر می‌دهد و آن‌گاه می‌فرماید:

و حجت قائم را دیدم که همچون ستاره‌ای پرنور در میان ایشان می‌درخشید. آن‌گاه از جانب رب‌العالمین خطاب آمد: ای محمد، او را دوست بدار؛ همانا که من او و دوستداران او را دوست می‌دارم.1

شاید از همین روست که حضرت رسول(ص) از خداوند متعال تقاضای دیدار یاوران حضرت مهدی(ع) را داشته و ایشان را برادران، دوستان2، محبوبان و گرامی‌ترین افراد امت در نزد خویش معرفی می‌نماید:

آنان رفیقان من، مورد علاقه و محبت شدید من و گرامی‌ترین افراد امتم نزد من می‌باشند.3

از حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) خطاب به کمیل‌بن زیاد نخعی، عباراتی در باب مقام پرعظمت امام مهدی(ع) و یارانش بیان شده که هر یک به تنهایی برای اهل تدبر کافی است. به این عبارت حیرت‌انگیز بنگرید:

علم به آن‌ها هجوم آورده، به گونه‌ای که حقایق امور بر آنان آشکار گردیده است. پس آن‌ها با روح یقین همراه شده ا‌ند... و آن‌ها بدانچه نادانان از آن وحشت دارند، انس گرفته‌اند. بدن‌های آن‌ها در دنیاست، اما ارواحشان به محل اعلی تعلق دارد. آن‌ها خلفا و جانشین خداوند و دعوت‌کنندگان به سوی دین اویند. آه آه چه فراوان مشتاق و شیفته دیدارشان هستم!4

و در وصف امام زمان(ع) می‌فرماید:

پناه دهی او از همۀ شما گسترده‌تر و دانش او از همۀ شما بیشتر و رسیدگی او به خویشان از همۀ شما برتر است... چقدر مشتاق دیدن اویم.5

جابر جعفی گوید، از حضرت امام محمد باقر(ع)، شکافندۀ علوم نبوی، شنیدم که امام علی(ع) در پاسخ کسی که از اوصاف مهدی سؤال کرد، این‌گونه فرمود:

پدرم فدای آن پسر بهترین کنیزان باد!6

آیا در این بیان مولی الموحدین(ع) جز سر و جان نثار کردن بهر دوست، اشارۀ دیگری آمده است.

قندوزی حنفی آورده است: پس از جنگ نهروان بود که حضرت امیر(ع) به ایراد سخن پرداخت و در فرازهایی از آن، از رخدادهای آینده قدری پرده برداشت: از جمله از قیام امام مهدی(ع): «آن فرمان خداست که در هنگامه مناسب خود، به طور قطع روی خواهد داد.» و آن عزیز را این‌گونه توصیف فرمود:

هان! ای فرزند بهترین بانوان، تا کی برای دریافت فرمان ظهور از جانب خدا به انتظار خواهی ماند؟ بشارت باد تو را به پیروزی بزرگ و نزدیک از جانب پروردگار بخشایش‌گر! پدر و مادرم به فدای آن گروه که از نظر شمار اندکند و در شکوه و عظمت بسیار، و نامشان در روی زمین ناشناخته است.7

از نام ما مگویید، وزما نشان مجویید

بی‌نام و بی‌نشانیم، ما را که می‌شناسد

ما همنشین یاریم، از خلق برکناریم

هرچند درمیانیم، ما را که می‌شناسد.8

 

پی‌نوشت‌ها:

1. مجلسی، بحارالانوار، ج36، ص323؛ و الحجّة القائم، کأنّه کوکب درّیّ فی وسطهم. یا محمّد، أحببه فإنّی أحبّه و أحبّ من یحبّه.

2. بصائرالدرجات، باب 14، ص83.

3. مجلسی، بحار،ج36، ص129؛ أولئک رفقائی و ذووا ودّی و مودّتی و اکرم امّتی علیّ.

4. ابن ابی‌الحدید، شرح نهج‌البلاغه، ج18، باب 143، ص347؛ هجم بهم العلم علی حقیقة البصیرة؛ و باشروا روح الیقین و آنسوا بما استوحش منه الجاهلون صحبوا الدّنیا بأبدان أرواحها معلّقة بالمحلّ الأعلی أولئک خلفاء الله و الدّعاة إلی دینه آه آه شوقاً إلی رؤیتهم.

5. مجلسی، همان، ج51، ص115.

6. همان، ج51، ص36؛ بأبی ابن خیرة الإماء.

7. ینابیع المودة، باب 99، ص512؛ ذلک أمر الله و هو کائن وقتاً مریحاً. فیا ابن خیرة الإماء متی تنتظر؟ أبشر بنصرٍ قریبٍ من ربّ رحیم. فبأبی و أمّی عدة قلیلة أسمائهم فی الأرض مجهولة... .

8. فیض کاشانی.

به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 5 آبان 1390 | توسط : نصیری | نظرات()